Aldatan Eş Nafaka Alır Mı?

Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Boşanma davalarında nafaka, tazminat gibi maddi değerlere hükmedilebilmesi ve değerinin belirlenebilmesi için tarafların kusurları esas alınır. Eşlerden birinin boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmesi söz konusu ise ve en az eşit kusurlu ise nafakaya hükmedilebilir.

Boşanmada Kusur Dereceleri Nelerdir?

Boşanma davalarında kusur derecelendirmesi yapılırken genelde tam kusurlu – ağır kusurlu -eşit kusurlu – az kusurlu – kusursuz ifadeleri kullanılır.
Yani yoksullun nafakası için boşanmadan dolayı yoksulluğa düşecek olan tarafın kusursuz, az kusurlu ya da eşit kusurlu olması gerekmektedir.
Ağır kusurlu ya tam kusurlu olan eş, yoksulluğa düşse dahi yoksulluk nafakasına hak kazanamaz.

Aldatan Eş Her Zaman Tam Kusurlu Mudur?

Hayır. Aldatan eş, sırf aldattığı için her zaman tam ya da ağır kusurlu olmak zorunda değildir. Eğer aldatma fiilini her iki taraf ta yaptı ise burada eşit kusur olabilir. Burada tam yahut ağır kusur farkının belirlenebilmesi için boşanmaya sebep olan olaylar, tarafların dava sürecinde tarafların öne sürdüğü delliller, tanık ifadeleri, davacı ve davalının dilekçe ve beyanları dikkate alınır. Dolayısıyla her ne kadar avukat ile takip zorunluluğu olmasa da bu noktada uzman bir boşanma avukatı ile çalışmak yarar getirecektir.

Aldatma ya da Zina Nedeniyle Boşanma Davası Açmak İçin

Aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmek için aldatmanın öğrenilmesinden sonra 6 ay içerisinde boşanma davasının açılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra aldatmanın üzerinden 5 yıl geçmiş olması durumunda da aldatma nedeniyle boşanma davası açılamamaktadır. Yine aldatmayı bildiği halde aldatan eşi affetmiş olan taraf, bu aldatmaya dayalı olarak boşanma davası açamaz. Aldatan eşin yeniden aldatma fiilini işlemesi gerekmektedir.

Aldatan Eş Nafaka Alabilir Mi?

Bilindiği üzere Aile Hukukunda 3 çeşit nafaka vadır. Bunlardan birisi de tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası, boşanma davası devam ederken taraflardan birinin yoksulluğa düşmesi sebebiyle hakim tarafından takdir edilir. Dolayısıyla tam yahut ağır kusurlu aldatan eşin, DAVA DEVAM EDERKEN tedbir nafakası alması mümkün olabilir. Ancak DAVA SONLANDIKTAN SONRA aldatan eş için, aldatma ispat edildi ise, yoksulluk nafakasına hükmedilmesi mümkün değildir.
Aldatan eş nafaka alabilir mi diye merak eden kişiler bu süreçte hak kaybı ile karşılaşmamak adına uzman bir boşanma avukatı ile boşanma davası açmalıdırlar. Zira kendi başlarına açtıkları boşanma davası tam anlamıyla arap saçına dönebilir. Bu sebeple boşanma avukatları, müvekkillerinin sağlıklı bir boşanma süreci geçirmelerine ve yasal haklarının korunmasına yardımcı olur.

Avukat Ömer Faruk AYDIN

İLETİŞİM İÇİN

  • Reşatbey Mah. 62017 Sk. No:32 Yağmur Apt. K:3 D:5 Seyhan/ADANA
  • 0544 236 5909
  • destek@omeraydin.av.tr
Aldatan Eş Nafaka Alır Mı?
Bu Yazıyı Oylayın

Bir cevap yazın

KAPAT
Hemen Arayın