Boşanma dilekçesi nereye verilir? Boşanma davası nasıl açılır?

2019 Boşanma dilekçesi nereye verilir? Boşanma davası nasıl açılır? İşte adım adım detaylı cevabı;

Boşanma dilekçeniz hazır, şimdi bu boşanma dilekçesi nereye verilir nasıl verilir ve bu boşanma davası nasıl açılır sorusu zihninizde dolaşıyor.

boşanma dilekçesi nereye verilir

Şöyle ki, boşanma dilekçenizi hazırladınız ve mahkemeye sunmaya hazırlanıyorsunuz. -(arzuhalcilere hazırlattığını yahut kendiniz hazırladığınız boşanma dilekçeleri bir çok usuli eksikliği içinde barındırdığından dilekçenizi mutlaka bir avukat ile hazırlamanız tavsiye edilir)-

1-            Öncelikle sormanız gereken soru, bu dilekçeyi hangi adliyedeye götürmeliyim? Burada yer yönünden yetkili Aile Mahkemesini bulmak çok önemlidir, zira yetkisiz Aile Mahkemesinde yani yanlış yerdeki Aile Mahkemesinde açtığınız boşanma davası, size boşanma aşamasında en az 6 ay zaman kaybettirecektir. Eşlerin son 6 aydan beri birlikte yaşadığı yer yahut eşlerden birinin ikametgahının olduğu yer mahkemesinde boşanma davası açılabilir.

2-             Hangi adliyeye gideceğinizi buldunuz, şimdi ne yapmalısınız? Öncelikle bir dava dosyası alarak dilekçeniz ve eklerini bu dosyaya takın. (Üstte boşanma dilekçesi, altta ekler olacak şekilde.) Adliye içerisinde bulunan aile mahkemeleri ile ilgili hukuk tevzi bürosuna gitmeli ve her sayfasını tek tek imzaladığınız boşanma davası dilekçenizi, eklerinizi hukuk tevzi bürosuna teslim etmelisiniz. Buradaki memur, devlete ödemeniz gereken harçlar ile yargılama giderlerini hesaplayacak, size ödeme yapmanız için detaylı ücret dökümü olan bir kağıt verecektir. ( Boşanma Davası Ne Kadar Tutar ) Aldığını bu kağıt ile hukuk veznesine gidip üzerinde yazan tutarı nakit olarak ödedikten sonra tekrar hukuk tevzi bürosuna geri dönmelisiniz. Buradaki memur dava açılış işlemlerinizi tamamlayacaktır ve davanızın hangi mahkemede hangi dosya numarası ile açıldığını gösterir belgeyi size teslim edeceklerdir.

Boşanma dilekçesi nereye verilir? Boşanma davası nasıl açılır?
5 (100%) 1 vote[s]

Bir cevap yazın

KAPAT