Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Uzun süren evliliklerin iğne ucundan kaynaklanan problemlerin iletişimsizlik nedeniyle dağ olması nedeniyle başlayan neşesiz evlilik süreçleri, boşanmaya kapıların aralanmasına sebep oluyor. Eşlerin yüzde yüz birbirleriyle küfüv içerisinde olmalarını kimse ne kendisinden ne de karşı taraftan beklemelidir. Evliliğin idame ettirilmesinde ki ana kaide, eşlerin bir gaye etrafından hayatlarını birleştirdiklerinde emin olmalarıdır. Bu da, küfüv esaslarının iki tarafça dikkate alınarak bir evlilik içerisine girilmesi halinde mümkün olur. Onun dışında gördüğümüz aşk, sevgi gibi duyguları sadece miyar edinerek nizam edilmiş olan evliliklerin boşanma ile sonuçlandığıdır. Evlilikler yanlış temeller üzerine inşa edildikçe, boşanmalarda aynı temelin bir sızıntısı olarak devam edecektir. Kanunların bu sahayı düzenleme içerisine alarak, adaletsizliklerin yaşanmasına mahal bırakmaması, bir gerçeğin hiçbir zaman hayattan kesip atılamayacağı içindir.

Boşanma Sonrası Mutsuzluk

Boşanma sonrası mutsuzluk konusunda bir psikoloji uzmanına başvurulması gerekir. Eğer kişi, evliliğin bitmesinden sonra kendisinde meydana gelen boşluğun ve hayata küsme durumunun idamesinin mümkün olmadığını düşünüyorsa, en azından içerisinde bulunduğu mutsuzluk ve çaresizlik durumundan biran önce kurtulmak ve rahatlamak istiyorsa, uzam desteği almaları çok önemlidir. Bu süreç, hayat boyu devam edecek bir üzüntü ve keder değildir. Sürecin kısa sürede atlatılması kişinin elindedir. Hanımların sosyo-ekonomik durumlarına göre bu süreçi atlatma zamanları daha kısa olabiliyor. Çünkü özgürlüğünü kazanan kadın, ekonomik açıdan kendisine yeterli, çevresi olan, evlenme yaşının kadınlar arasındaki ortalamasının yüksek olması gibi sebeplere dayanarak, yeni bir başlangıç yapabileceğini düşünüyor. Erkek ise, ayrıldıktan sonra içerisine düştüğü boşanma psikolojisi, hayatında değişikliğin fazla olması nedeniyle meydana geliyor. Ev işlerinde kendisini idame ettirecek bir yapısının olmaması hayatındaki boşlukların daha derin olmasına sebep oluyor.

Boşanma Süreci

Boşanma süreci esnasında eşler psikolojik bir takım destek alarak bu işi sonlandırdılarsa, boşanmadan sonraki hayatlarında durum daha farklı oluyor. Psikolojik destekle boşanan eşler önceden ne yaşayabilecekleri konusunda uzman görüşüyle aydınlatıldıklarından, boşanmadan sonraki durumları kendileri için bir sürpriz olmamaktadır. Bu nedenle uzmanlar boşanmadan önce psikolojik desteğin alınmasını, boşanma sırasında aynı durumun devam ettirilmesini, boşandıktan sonra da, psikolojik uzmanlardan yardım alınmasını önererek, boşanma psikolojisinin tahribatının önlenmesi gerektiğini söylemekteler.

Her ne kadar boşanmadan dolayı yaşanacak psikolojik durumların kişide yarattığı tahrifat konuşulsa da, çocuklar üzerindeki varlıkları daha hissedici ve kalıcı olmaktadır. Bu nedenle boşanan eşlerin kendi durumlarının derdiyle yanmaları yerine, varsa çocuklarının durumlarıyla ilgilenmeleri kendi durumlarına da ilaç olacaktır.

Avukat Ömer Faruk AYDIN

İLETİŞİM İÇİN

  • Reşatbey Mah. 62017 Sk. No:32 Yağmur Apt. K:3 D:5 Seyhan/ADANA
  • 0544 236 5909
  • destek@omeraydin.av.tr
Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?
Bu Yazıyı Oylayın

Bir cevap yazın

KAPAT
Hemen Arayın