Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli Boşanma Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma, boşanma sürecine giren eşlerin, boşanma, nafaka, velayet, tazminat, mal paylaşımı gibi hususlarda farklı düşünmeleri, yani anlaşamamaları durumunda ortaya çıkmaktadır. Eğer bir boşanma davasında taraflar her konuda anlaşamıyorlarsa bu durumda çekişmeli boşanma söz konusudur. Çekişmeli boşanma davasını nasıl açacağını merak edenler için öncelikle görevli ve yetkili mahkeme, eşlerden birinin ikamet ettiği yerdeki Aile Mahkemesidir. Yine, eğer son 6 aydan beri birlikte yaşanılan yer, ikametlerden farklı ise, boşanma davası burada da açılabilir.

Çekişmeli Boşanma Davasını Nasıl Açarım?

Çoğunlukla boşanma kararı alan kişiler, boşanma davalarının dilekçelerini adliye çevresinde bulunan arzuhalcilere yazdırmaktadır. Ancak çok ağır bir gerçek vardır ki, arzuhalciler en az sizler kadar bilgisizdir. Sadece ellerindeki örnek boşanma dilekçesindeki isimleri değiştirip, bunun karşılığında sizden bir avukat kadar dilekçe ücreti almaktadırlar. Eğer boşanma kararı almışsanız, biz boşanma avukatı ile görüşmeniz son derece akıllıca olacaktır. Zira yanlış bir boşanma davası dilekçesi yıllarca sürek boşanma davanızın reddedilmesi ile sonuçlanabilir.
Çekişmeli boşanma davası da dahil olmak üzere hiçbir dava türü için avukat tutulması zorunlu değildir. Bireyler isterlerse çekişmeli boşanma davalarını kendileri de açabilirler.
Çekişmeli boşanma davasını nasıl açarım diyen bireylerin boşanma davası dilekçeleri ile birlikte, eşleriyle son 6 ayda ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer eşler 6 aydan uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet ediyor ise (resmi ikamet adresleri farklı ise) çekişmeli boşanma davası bulunulan yerde de açılabilmektedir.
Bu Yazıyı Oylayın

Bir cevap yazın

KAPAT