Doktor Hatası Malpraktis Nedir

Malpraktis Nedir? Doktor Hatası Ceza ve Tazminat Boyutu ?

Ceza veya Tazminat İçin

Öncelikle doktor-hasta ilişkisinin mahiyeti çok önemlidir. Yani doktor ile aranızda geçen ilişki zorunlu bir tıbbi gereksinimden mi kaynaklanıyor yoksa estetik gibi sizin talebinizden mi? Bu sorunun cevabına göre doktor hatarından dolayı tazminat ve ceza sorumlulukları değişmektedir.

Estetik Ameliyatta Doktor Hatası ( Tazminat Talebi , Ceza Davası )

Örneğin bir estetik cerraha burun ameliyatı için gitmişseniz, bir müteahhit gibi tam olarak istediğiniz burnu size yapmak zorundadır. Aksi halde doktorun sorumlulukları başlayacaktır. Zira burada doktor ile aranızdaki hukuki sözleşme bir “Eser Sözleşmesi” mahiyetindedir. Yani ilgili eseri tam ve doğru bir şekilde yapmak zorundadır.

Tibbi Tedavide Doktor Hatası ( Tazminat Talebi , Ceza Davası )

Buradaki doktor-hasta ilişkisi estetik ameliyatta olduğundan farklıdır. Doktor ile aranızdaki ilişki hukuken bir “Vekalet Sözleşmesi” dir. Bu durumda doktor, sizin iyileşmeniz için tüm adımları tam ve doğru bir şekilde atmalı, ancak iyileşip iyileşmemeniz yani istenilen sonuca ulaşılıp ulaşılmaması sorumluluk teşkil etmemektedir.
Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi, doktor sizin tedavinizi, size uygun bir biçimde, tam ve doğru yaptı mı? Yani tıbbi gereksinimlere uygun olarak hareket etti mi? Sizi yeterince aydınlattı mı? tüm bu soruların cevabı doktor hatası sebebiyle tazminat ve ceza sorumluluğunun belirlenmesinde yol gösterici olacaktır.

Doktor Hatasından Kaynaklı Davalarda Ceza Sorumluluğu

Eğer doktor hatasından dolayı bir yaralanma veya ölüm gerçekleşmişse, burada taksirle yaralama yahut taksirle öldürme hükümleri uygulanır. Türk yargısında doktor ve sağlık çalışanların kasıtlı hareket etmedikleri varsayılır. Ancak yine de özel kast halleri saklıdır.
Doktor hatasından dolayı yaralandığınızı yahut bir yakınınızın öldüğünü düşünüyorsanız derhal bir avukata ve hekime danışmanız önerilmektedir. Zira bu süreç ciddi teknik bilgi gerektiren, uzun ve yorucudur. Avukat yahut hekimlere sorununuzu söylemek ücretsizdir ve danışma kapsamında değildir. Hukuki danışma, bilindiğinin aksine farklı bir şeydir. Dolayısıyla bu konudaki sorularınız için lütfen Adana ofisimiz ile iletişime geçiniz.

Avukat Ömer Faruk AYDIN

İLETİŞİM İÇİN

  • Reşatbey Mah. 62017 Sk. No:32 Yağmur Apt. K:3 D:5 Seyhan/ADANA
  • 0544 236 5909
  • destek@omeraydin.av.tr
Doktor Hatası Malpraktis Nedir
2 (40%) 1 vote

Bir cevap yazın

KAPAT
Hemen Arayın