HTS Kaydı Nedir?

[kkstarratings]

HTS NEDİR? HTS RAPORU NASIL ALINIR?

HTS Nedir? HTS Raporu ve İncelemesi Nasıl Yapılır?

Özellikle FETÖ/PDY , PKK/KCK , DHKP-C , MLKP gibi terör örgütlerinin ceza davalarında sıkça duyulan HTS kayıtları konusunda vatandaşlarımızın kafaları karışmaktadır. Bu hususta HTS incelemesi ve raporu sunma için ilgili mahkeme tarafından bir bilirkişi tayin edilir. Ancak taraflar da taktiri delil niteliğinde kendileri HTS kayıtlarını bu konudaki bir uzmana götürerek uzman raporu alabilir ve mahkeme dosyasına sunabilirler.

HTS RAPORU NEDİR?

Bir suç işlendiği şüphesi ile açıklık getirilememiş konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla ilgili kişilerin telefon vesair iletişim araçlarıyla kurdukları bağlantıların incelenmesi hayati önem taşımaktadır. Mahkemeler çoğu zaman bu HTS kayıtlarını delil başlangıcı hatta delil olarak görmektedirler.

HTS 'NİN AÇILIMI NEDİR?

HTS Kayıtları Kaç Günde Çıkar?

Somut olaya göre değişmek kaydıyla ortalama 7 ile 30 gün arasında çıkarılabilir. Bu kayıtlar BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından temin edilir.

HTS Kaydı Nasıl Alınır?

İletişimin gizliliği anayasamızda güvence altına alındığı için kanunda belirtilen suçlar haricinde ve bir savcı yahut hakim talebi olmaksızın kişilerin telekominikasyon kayıtları ve bilgilerine ulaşılamaz. Yani bu kayıtlarınıza siz dışında ancak ve ancak mahkeme kararı ile ulaşılabilir.
HTS raporlarıyla ilgili hukuki boyut ve süreç şu şekilde işlemektedir;
Gerekli izinler mahkeme veya savcı tarafından verildiği takdirde ilgili operatörden bu bilgiler elde edilir.
HTS kayıtlarının talep edilmesi için ilgili suçun aşağıda belirtilen kategorilerden birine girmesi gerekmektedir.
Türk Ceza Kanununda yer alan suçlarla ilgili olaylarda mahkemeler ve savcılık HTS kaydı ister.
Aile, Tüketici Mahkemeleri gibi hukuk davalarında da HTS kayıtları istenmektedir. Bu mahkemelerin isteğini Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı karşılamadığından doğrudan GSM opertaörleriden istenmektedir.
Anlaşıldığı gibi GSM opertaörleride HTS kayıtları tutmaktadır.
Vatandaş olarak bazı durumlarda HTS kayıtlarınızı Turkcell, Telekom, Vadofone gibi GSM opertaörlerinden temin etmeniz mümkündür.

Adana Avukatı

Avukat Ömer Faruk AYDIN