Interpol Kırmızı Bülten / Red Notice / Kırmızı Bildirim

Örgütlü suç ve terörizmle mücadelede Uluslararası işbirliğinin artmasıyla birlikte, yıl içinde Interpol kırmızı bülten sayılarında rekor artış bekleniyor

Kırmızı bir bültende iseniz, acil hukuki istihbarat ve tavsiye almanızı öneririz. Anında hafifletici önlemler konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz. Kaçınılmaz olarak “en çok aranan uluslararası suçlular” olarak adlandırılan bir listede yer almanın belli sonuçları olacaktır.

Özellikle uluslararası sınırları aşarken tutuklama olasılığının farkında olmanız gerekir. Bununla birlikte göçmenlik endişeleri de ortaya çıkabilir ve bireyler, kredi ve banka hesap tesislerinin elde edilmesinde sık sık sorunlarla karşılaşabilirler.

Kırmızı Bülten Birisini Savunmak

Kırmızı bir bildirimde adı geçen herkes, kaldırılmasını isteme hakkına sahiptir. Kırmızı tebliğ itirazlarını düzenleyen kurallar, bireylerin Interpol’ün iç denetim organı CCIF’e başvurmalarına izin verir. 

Aydın Hukuk, Avukat Ömer Faruk AYDIN başkanlığında uluslararası suç ve hukuki istihbarat ekibi, bireylere kırmızı bildirimlere meydan okuma konusunda ve CCIF’e silme uygulamalarında danışmanlık yapma konusunda çokça deneyime sahiptir.

CCIF Lyon merkezli ve Interpol içinde bağımsız bir kuruluştur. Sorumlulukları arasında, kırmızı bildirimlerin iptalini gözden geçirme ve tavsiye etme yetkisi bulunmaktadır. Kırmızı bir ihbarda bulunulmasının gerekip gerekmediğine ilişkin nihai karar, Interpol tarafından CCIF’den tavsiye alınıyor.

Interpol, 190 üye ülkesinden biri tarafından talep edildiğinde kırmızı bir bildirim yayınlar. Bu , geçici bir tutuklama emrinin olağanüstü olduğunu ve talepte bulunan devletin adı geçen bireyin iadesini istediği durumlarda gerçekleşir.

Kırmızı bildirim Interpol’ün telefon ve veritabanına kaydedilir ve dünya polis güçleri arasında dolaştırılır. Kırmızı bir bildirim tutuklama emri olmasa da, birçok devlet, iade edilmek üzere bekleyen bir kişinin tutuklanması için sır bu bildirimin yeterli bulunduğunu düşünmektedir.

Deneyimler bize, özellikle üye devletlerin sistemin politik veya diğer amaçlarla manipülasyonunda, kırmızı bildirimlerin çoğunlukla kötüye kullanıma açık olduğunu göstermiştir. 

Kırmızı bir bildirime itiraz ederken doğru stratejinin ne olduğuna karar vermek, her bir davanın gerçeklerine bağlı olacaktır.

Seçenekler şunları içerir;

  • Yerel avukatların yardımıyla, iç hukuk emrinin iptal edilmesi.
  • Türkiye ‘deki gibi yerel makamlara bildirimde bulunmak
  • CCIF’in kırmızı bildirimi iptal edilmesi için dilekçe vermek 

CCIF’in prosedürünü yöneten kurallar karmaşıktır ve şeffaflıktan yoksun oldukları için eleştirilmiştir. Örneğin, bir duruşma hakkı ya da kırmızı bildirim talebi olduğunda Interpol’e sunulan malzemelerin ifşası söz konusu değildir. Ayrıca, uzun bekleyişler de bu sürecin cabası.

Ayrıca, CCIA’nın tavsiyelerini uygulayan Interpol tarafından alınan herhangi bir karara karşı itiraz için bir mekanizma yoktur.

Özellikle Rusya ve eski Sovyet ülkeleri yani Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Beyaz Rusya, Ukrayna, Rusya gibi ülkelerden gelen kırmızı bildirimler konusunda uzmanız. 

Ayrıca iade talebinin önlenmesi ve iptal edilmesi ve kırmızı bildirimlerin iptal edilmesi için yerel avukatlarla da çalışıyoruz.

Ekibimiz ayrıca, iade ve karşılıklı yardım talepleri gibi yan meselelerle ilgili uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir.

Interpol’e ait kırmızı bir bildirimle ilgili olarak acil yasal tavsiyeye ve hukuki istihbarata ihtiyacınız varsa lütfen Adana ofisimizle iletişime geçin. 

İnterpol Kırmızı Bülten
5 (100%) 1 vote
KAPAT
Hemen Arayın