Teknoloji Bankası Nedir?

TEKNOLOJİ BANKASI NEDİR

Teknoloji Bankası Kurulmasına Yönelik Anlaşma TBMM tarafından onaylanıp Resmi Gazetede yayınlandı. Peki bu Teknoloji Bankası nedir? Teknoloji Bankasının amacı ve hedefi nedir? Merkezi neresi?

Teknoloji Bankası

     İlk olarak 2011 yılında İstanbul Eylem Planı ile az gelişmiş ülkeler için bir Teknoloji Bankası Kurulması fikri ortaya atılmıştı. Bundan tam 6 yıl sonra dünyanın az gelişmiş 47 ülkesinin bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitesini güçlendirmek için Birleşmiş Milletler ile Türkiye arasında 22 Eylül 2017  ‘de bir anlaşma imzalandı ve bu anlaşmaya göre Teknoloji Bankası Gebze, Türkiye’de yer alması kararlaştırıldı. İşte imzalanan bu anlaşma bugün (10.12.2018 tarihinde) TBMM tarafından uygun görüldü ve Resmi Gazetede yayınlandı. 

     Yeni Banka, Birleşmiş Milletler ‘in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi için 2030 yılına kadar yüzde 17,8 e ulaşma çabalarına katkıda bulunacak ve “kimseyi geride bırakma” ilkesine cevap verecek.

     Teknoloji Bankasının, dünyanın en yoksul ülkelerinde bilimsel ve teknolojik çözümlerin kullanımını geliştirmesi ve az gelişmiş ülkelerin küresel bilgi temelli ekonomiye entegrasyonunu teşvik etmesi amaçlanıyor. Bu teknoloji ile ilgili politikaların geliştirilmesi ve uygun teknolojilere erişimin kolaylaştırılmasıyla sağlanacak.

     Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri bu anlaşma için “Az gelişmiş ülkeler için Teknoloji Bankasının bugünkü işleyişi, dünyanın en savunmasız ülkelerine bilim, teknoloji ve inovasyon özlemlerini ve potansiyelini desteklemeye yardımcı olma yönünde atılmış büyük bir adımdır. Bu yeni Banka, 2030 Gündemi’ne ulaşmak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek ve hiç kimseyi geride bırakmamak için uluslararası toplumun beklentilerine cevap vermemize yardımcı olacaktır. ”  ve “Türkiye’nin Teknoloji Bankası’nın ev sahibi sıfatıyla mali desteğini memnuniyetle karşılıyoum. Özel sektör, akademi ve vakıflar da dahil olmak üzere diğer Üye Devletleri ve paydaşları da gönüllü katkılarda bulunmaya teşvik ediyorum. Birlikte, Teknoloji Bankası için sağlam ve sürdürülebilir bir mali temel oluşturacağız, ”demişti.